
“De ce îl văd unii pe Ceaușescu drept cel mai bun președinte?”
Digi FM · Digi FM
October 23, 202513m 42s
Audio is streamed directly from the publisher (anchor.fm) as published in their RSS feed. Play Podcasts does not host this file. Rights-holders can request removal through the copyright & takedown page.
Show Notes
Florin Negruțiu comentează un sondaj Ipsos în care 27% dintre respondenți îl indică pe Nicolae Ceaușescu drept “cel mai bun președinte”. Discutăm despre cauzele nostalgiei după comunism, dezamăgirile prezentului, efectele “marii coaliții” PNL–PSD, ascensiunea extremismului și cum era viața reală în anii ‘80: penurie, represiune, privilegiați, “Securitatea” și chiar vânzarea de etnici (sași, evrei) către Occident. Plus o anecdotă despre nevoia de educație de istorie recentă pentru generațiile care n-au trăit acea perioadă.